Menu

پاد پخش (رادیو اینترنتی)

آشنایی با رادیو اینترنتی

پادکست یا پادپخش، انتشار مجموعه‌ای از پرونده‌های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از خروجی (feed) صورت می‌گیرد، و توسط کاربران معمولاً بر روی یک پخش‌کنندهٔ موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. این روش ارائهٔ محتوا در سال ۲۰۰۴ محبوبیت و گسترش یافت؛ و گاه به آن رادیوی اینترنتی گفته می‌شود. برای دریافت آن، معمولاً از برنامه‌های خبر خوان که از خدمات وب استفاده می‌کنند استفاده می‌شود و بر روی رایانه‌های خانگی و یا پخش‌کننده‌های موسیقی دیجیتال قابل پیاده سازی است. قابل ذکر است که عمل دریافت پادکست را پادکچ (به انگلیسی: Podcatch) می‌گویند.

پادکست یا نوعی رادیو اینترنتی:
رادیوی اینترنتی در اصل به ایستگاهی از رادیو گفته می‌شود که شنونده آن کاربران اینترنت می‌باشند. برای دسترسی به این نوع ایستگاه‌ها باید از یک اتصال اینترنت با سرعت مطلوب استفاده نمود. رادیوهای اینترنتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:
1- رادیوهای آفلاین   2-  رادیوهای زنده

رادیوهای آفلاین رادیوهایی با برنامه‌های آپلود شده از قبل می‌باشند که در دوره زمانی معینی به روز رسانی می‌شوند و می‌توانند شامل انواع آرشیوها و موضوعات باشند. در واقع رسانه‌ای می‌باشند که هم قابلیت پخش برخط اینترنتی دارند و هم می‌توان برنامه‌های آنها را دانلود نمود. رادیوهای زنده یا آنلاین به رادیوهایی گفته می‌شود که همواره در حال پخش زنده از یک ایستگاه رادیویی می‌باشند اما برنامه‌های آنها قابل دانلود نیست؛ مگر آنکه در ایستگاه(سایت) اینترنتی این رادیوها یک ایستگاه(آرشیو از برنامه‌های پخش شده) آفلاین نیز برای آرشیو نمودن برنامه‌ها وجود داشته باشد. اساس کار رادیوهای آنلاین بدین صورت است که برنامه زنده در حال پخش در ایستگاه رادیویی به طور متداول و بدون توقف بر روی یک سرور اینترنتی با پهنای باند بالا آپلود می‌شود و بر روی سایت قرار می‌گیرد ولی این اطلاعات فقط برای چند دقیقه بر روی سرور ذخیره می‌شوند تا شنوندگان به صورت متداول با استفاده از نرم‌افزار آن را گوش کنند، سپس اطلاعات بعدی از سمت ایستگاه رادیویی جایگزین اطلاعات قبلی سرور می‌شوند و این چرخه مدام ادامه دارد.

 

یکی از مهم ترین اهداف ما در ارائه این خدمات به شهروندان محترم، فارغ از معرفی خدمات جدید، تسهیل در استفاده از خدمات درگاه خصوصا برای کاربران عزیز خاص(کم بینایان گرامی) بوده سات. بر همین اساس، تولیدات رادیویی ما در این صفحه (رادیو اینترنتی 137) جهت بهره برداری تقدیم حضور می گردد. شایان ذکر است بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، محتوای این بخش بصورت مستمر و در قالب هفتگی، تکمیل و بروزرسانی خواهد گردید. 

به تولیدات رادیویی ما در این صفحه (رادیو اینترنتی 137) گوش فرا دهید!